Masivní podlahové palubky z tropických i tuzemských dřevin jsou velmi oblíbenou volbou v nabídce podlahových krytin.

Uvedené fotografie jsou pouze informativní. Každý kus dřeva je jedinečný originál pocházející z rostlých kmenů není nikdy možné dosáhnout jednotnosti v barvě dřeva nebo v struktuře. Výrazné barevné odlišnosti jsou povoleny a jsou přirozené pro přírodní dřevo. Uvedené fotografie reprezentují náhodně vybrané kusy. Dodané dřevo se může lišit v odstínu, barvě a struktuře od uvedených fotografií. Použité fotografie nejsou díky zkreslení monitorů či dalším faktorům přesně shodné s reálnou barvou dřeva.

Vzorník:

 

 

 

 

 

Tropické dřeviny:

 

BAMBUS světlý horizontal

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Bambus je vysoce odolná dřevina s výjimečnými vlastnostmi. Dodáváme parkety vyrobené pouze s vysokohorského čínského bambusu rostlého minimálně 5 a více let.
Přírodní barva bambusu je světlá. Ztmavování bambusu se provádí při jeho zpracování takzvanou karbonizací - tepelnou úpravou jednotlivých lamelek během výroby. Podle délky karbonizačního procesu tak lze docílit různého stupně tmavosti bambusových parket. Standardně dovážíme střední stupeň tmavého odstínu.Výrazné barevné odlišnosti mezi jednotlivými kusy jsou  povoleny a jsou zcela přirozené vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní produkt pocházejí z různých kmenů.

 

 

BUBINGA africká růže

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Bubinga je velmi těžké a tvrdé cenné Africké dřevo s velmi dekorativní strukturou. Bubinga často nahrazuje dřeva Palisandrová. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé, odolává povětrnostním vlivům, houbám i hmyzu. Stromy se dorůstají výšky 20 - 45 metrů s vysokými kořenovými náběhy s průměrem kmenů 80 - 160 cm. Vyskytuje se jednotlivě nebo ve skupinách v nížinných deštných, pobřežních a galeriových lesích západní až střední Afriky (Kamerun, Nigérie, Gabun, Kongo, Zair)  Bubinga je dřevo pružné, pevné, ohebné, hůře štípatelné bez sklonů k borcení a deformacím. Sesychání střední. Tmavo červené, fialově červené s různými odstíny. Běl bělavá, šedobílá až načervenalá. Radiální a tangenciální řezy velmi dekorativní. Ojedinělý výskyt pryskyřičných kanálků s  tmavými jádrovými látkami.

 

 

DOUSSIE africká třešeň

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Doussie je jedno z velmi cenných afrických dekorativních dřevin. Je těžké až velmi těžké, tvrdé,  rozměrově stabilní s velmi s nízkou srážlivostí a vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, hmyzu, houbám a chemikáliím. Stromy se dorůstají výšky 30 až 40 metrů, s vysokými kořenovými náběhy sahajícími do výšky až 2 metrů. Průměr kmene je 120 až 150 cm. Doussie se vyskytuje ve vlhkých pobřežních lesích Mozabiku, stálezelených deštných až poloopadavých, někdy i suchých lesích na pobřeží Guinejského zálivu od Senegalu po Kongo, střední a východní rovníkové Afriky.Světle červená narůžovělá, světlehnědá, dřevo časem tmavne na tóny červenohnědé barvy. Dekorativní jádro,  ve dřevě se vyskytují práškovité (zkamenělé) uloženiny a zóny se zvláštním pnutím dřeva. Bělové dřevo bělavé až světle nažloutlé.

 

 

IROKO

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Iroko je středně těžké až těžké dekorativní dřevo patřící mezi nejcennějších z afrických dřev. Iroko je velmi trvanlivé, jádrové dřevo odolné proti  houbám, dosti odolné proti hmyzu i termitům, odolné proti povětrnostním vlivům a často využívané pro exteriér. Dřevo dekorativní, lesklé, nevonné, na povrchu mastné, někdy se u starších stromů ve dřevě vyskytují kamenité usazeniny (iroko-kameny různých velikostí a tvarů). Stromy dorůstají výšky 40-50 m s průměrem kmenů 80-120 cm s načernalou, tmavě hnědou vrásčitou, šupinatou, tvrdou kůrou, vylučující bělavý  latex na vzduchu tvrdnoucí.Iroko roste roztroušeně v různých lesních formacích (vlhkých stále zelených, vlhkých polo-opadavých i opadavých, galeriových) v celém tropickém pásmu Afriky.

 

 

JATOBA

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Jatoba má bělové dřevo šedohnědé, běl 6 - 12cm široká Jádrové dřevo: oranžové až tmavě červenohnědé, také fialově tónované, často tmavě žilkované (žilky asi 1cm široké) Dřevo je velmi tvrdé, cca 2x tvrdší než dub, těžké a odolné. Výskyt: Střední a Jižní Amerika, Brazílie, Bolívie, Peru Venezuela, Trinidad, Panama, Guyana, Surinam, Kolumbie. 

 

MAHAGON - SAPELLI

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Sapelli mahagon je jedno z nejtěžších mahagonových dřev. Dorůstá výšky 40 - 60 m, s průměrem kmene70 -200 cm Vyskytuje se rozptýleně na rozsáhlém území západní, střední až východní rovníkové Afriky. Nesnáší suché oblasti a vyskytuje se v stále zelených lesích. Sapeli - Mahagon je velmi dekorativní, vonné dřevo s cedrovou vůní. Dřevo s dobrou stabilitou.Od zlatavé, světle hnědé, po červeno hnědou s různými odstíny hnědé. Výrazné barevné odlišnosti mezi jednotlivými kusy jsou  povoleny a jsou zcela přirozené vzhledem k tomu, že se jedná o produkt z rostlého dřeva pocházejícího z různých kmenůSapelli je kromě výroby parket také významné nábytkářské dřevo které se používá na výrobu dýh, překližek, nábytku, stavebně truhlářských výrobků. Je to rovněž také konstrukční dřevo pro vnitřní i vnější použití, vagony, lodě, hudební nástroje. intarzie, soustružnictví, řezbářství (hodnotnější než ostatní africká mahagonová dřeva).

 

 

MERBAU mozaika

 

Masivní průmyslové mozaiky

Popis:

Masivní průmyslové mozaiky byly navrženy pro užití v prostorách s extrémní zátěží, například do obchodních prostor, sportovních center, atd., nicméně se však s tímto druhem masivních podlah setkáváme i v obytných prostorách. Jednotlivé lamelky nejsou opatřeny perem a drážkou jak je tomu u masivních parket a palubek a tak je možné využít celkovou sílu masivu pro opětovné broušení povrchu.Merbau je velmi tvrdá dřevina s velmi nízkým stupněm sesychání, je  velmi stabilní téměř nepodléhá změnám vlhkosti. Světle až tmavě hnědá, hnědo-načervenalá s různými odstíny, obvykle rovnovláknitá struktura, někdy vlivem točitosti vláken lehce pruhovaná, dřevo velmi dekorativní, slabě lesklé. Charakteristické pro toto dřevo jsou jemné žluté,zlatavé žilky - rýžky na podélných řezech se žluto-hnědým obsahem (olejnaté pryskyřice).

 

 

MERBAU

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Merbau je velmi tvrdá dřevina s velmi nízkým stupněm sesychání, je  velmi stabilní téměř nepodléhá změnám vlhkosti. Dřevo velmi dekorativní s rovnovláknitou strukturou, trvanlivé (i v půdě) a odolné proti houbám, hmyzu i povětrnostním vlivům. Vyskytuje se jednotlivě ve stále zelených i suchých tropických lesích, také pobřežních lesích (mangrovy a údolí řek) jihovýchodní Asie (Barma, Vietnam, Thajsko, Kambodža, Malajsie, Indonésie).Světle až tmavě hnědá, hnědo-načervenalá s různými odstíny, obvykle rovnovláknitá struktura, někdy vlivem točitosti vláken lehce pruhovaná, dřevo velmi dekorativní, slabě lesklé. Charakteristické pro toto dřevo jsou jemné žluté,zlatavé žilky - rýžky na podélných řezech se žluto-hnědým obsahem (olejnaté pryskyřice).

 

 

OŘECH americký

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Dodáváme pouze to nejlepší možné vytřídění Amerického ořechu bez běli které ocení nejen opravdoví znalci dřeva. Americký ořech někdy nazývaný černý ořech, botanicky ( Juglans Nigra ) zahrhnuje dalších 15 druhů ořešáků vyskytujících se na území severní ameriky, jako například Californský, západní, Claro, Arizonský, Virginia ořech atd. Tato nádherná dřevina je jednou z nejcenějších dřev vůbec. Jeho výrazná struktura a barva je naprosto nenapodobitelná. Americkéhý ořech se vyskytuje od východní části USA  Minnesota, Pennsylvania, New Jersey, Ney York až na západ na území Texasu a dále jihozápad Califonie. Je to těžká, tvrdá a velmi dekorativní dřevina dorůstající výšky 37 m s průměrem kmene 1m. Americký ořech je dobře strojově opracovatelná dřevina s nádhernou kresbou a vysokou odolností.Barva amerického ořechu je od světle hnědé, přes čokoládově do tmavohnědé barvy, mnohdy s purpurovými nebo načernalými záběhy, pruhy. Běl amerického ořechu je téměř bílá až světle hnědá. 

 

 

OŘECH barmský

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Barmský ořech je velmi atraktivní tvrdá dekorativní dřevina s dlouhou trvanlivostí, strukturou velmi podobná americkému ořechu. Patří do rodiny druhu akácií která zahrnuje dalších více než 200 druhů. Stromy se dorůstají výšky kolem 25 m s průměrem kmene 80 - 120 cm. Domovem Barmského ořechu je oblast Myanmaru ( Barmy ), Laos, Thajsko, ale další druhy akácií jsou od rozšířené od břehů Nilu, východní Afriku, Asii, Austrálii, až po Hawaiské ostrovy. Barva Barmského ořechu měkce hnědá, načervenalá až tmavě hnědá s různými odstíny. Jádrové tangenciální a radiální řezy velmi dekorativní s perleťovým efektem. Jádrové části bělavé, šedobílé až nažloutlé.

 

 

OVENGKOL ořech africký

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Africký ořech Ovengol je velmi atraktivní tvrdá dekorativní dřevina s dlouhou trvanlivostí, strukturou velmi podobná americkému ořechu. Patří do rodiny druhu akácií která zahrnuje dalších více než 200 druhů. Stromy se dorůstají výšky kolem 25 m s průměrem kmene 80 - 120 cm. Domovem Barmského ořechu je oblast Myanmaru ( Barmy ), Laos, Thajsko, ale další druhy akácií jsou od rozšířené od břehů Nilu, východní Afriku, Asii, Austrálii, až po Hawaiské ostrovy. Barva Barmského ořechu měkce hnědá, načervenalá až tmavě hnědá s různými odstíny. Jádrové tangenciální a radiální řezy velmi dekorativní s perleťovým efektem. Jádrové části bělavé, šedobílé až nažloutlé.

 

 

OKAN

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Okan je velmi těžké, tvrdé africké dřevo z rodu Leguminosae. Jedná se o extrémně odolnou dřevinu s vysokou odolností proti opotřebení, Okan je odolný proti povětrnosti i termitům. Struktura tohoto dřeva je převážně radiální s zlatavým nádechem a perleťovým efektem.
Okan roste v oblastech deštných pralesů od Sierry Leone, Kamerun po Gabon.

 

 

PANGA PANGA

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Panga panga je dřevo botanicky příbuzné Wenge, je spíše hnědé, než černé a na povrchu dřeva je patrné drobné žluté žilkování ( tříslovina ).

 

 

TEAK mozaika

 

Masivní průmyslové mozaiky

Popis:

Masivní průmyslové mozaiky byly navrženy pro užití v prostorách s extrémní zátěží, například do obchodních prostor, sportovních center, atd., nicméně se však s tímto druhem masivních podlah setkáváme i v obytných prostorách.Teak je jedno z nejcennějších,  nejtrvanlivějších a nejodolnějších dřev světa. Teakové dřevo středně těžké, dekorativní, odolné proti houbám, hmyzu, kyselinám, trvanlivé ve slané vodě, mokrém prostředí, ve styku se zemí. Nízké sesychání při změnách vlhkosti tvarově stabilní, nepropustné pro vodu vysoké mechanické pevnosti, zejména v tlaku a ohybu; dřevo pružné, středně houževnaté. Teakové dřevo obsahuje olejnaté pryskyřice, na povrchu mastné. Teak je opadavá listnatá dřevina rostoucí v tropických poloopadavých lesích (i ve vyšších polohách) rozsáhlých oblastí jižní a jihovýchodní Asie.

 

 

TEAK

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Teak je jedno z nejcennějších,  nejtrvanlivějších a nejodolnějších dřev světa. Teakové dřevo středně těžké, dekorativní, odolné proti houbám, hmyzu, kyselinám, trvanlivé ve slané vodě, mokrém prostředí, ve styku se zemí. Nízké sesychání při změnách vlhkosti tvarově stabilní, nepropustné pro vodu vysoké mechanické pevnosti, zejména v tlaku a ohybu; dřevo pružné, středně houževnaté. Teakové dřevo obsahuje olejnaté pryskyřice, na povrchu mastné. Stromy průměrně dorůstají výšky 20  25 metrů s nízkými kořenovými náběhy s průměrem kmene 50 až 80 cm, v mládí s nepravidelnými kmeny,  později pravidelnější (válcovitý jen na kvalitních půdách). V některých lokalitách dorůstají výšky až 60 metrů s průměrem kmene 2 metry. Teak je opadavá listnatá dřevina rostoucí v tropických poloopadavých lesích (i ve vyšších polohách) rozsáhlých oblastí jižní a jihovýchodní Asie.

 

 

WENGE

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Wenge je velmi cenná a oblíbená dekorativní africká dřevina s tmavě hnědou barvou s různými odstíny. Struktura Wenge je kombinací výrazných letokruhů a radiální rovnožilé struktury s pigmentový skvrnami. Dřevo s vysokou odolností často dobře strojově opracovatelné, využívané pro nábytkářský sektor, dýhy, podlahy, řezbářství. 
Wenge se vyskytuje na uzemí Konga, Kamerun, Gabon, jižních oblastech Tanzánie a Mozambiku.

 

 

ZEBRANO

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Africká Zingara neboli Zebrano je tvrdé velmi dekorativní cenné dřevo s vysokou pevností. Tato dřevina je obvykle dobře strojově opracovatelná . Barva je světle zlatavě žlutá nebo světle hnědá s pruhy úzkého jádra které se pohybují od tmavě hnědé až téměř černé. Zebrano je často používání na výrobu dekorativní dýhy, který se používá v truhlářství jako intarzie, Zebrano se používá také pro nábytek, soustružení, sochařství a neposlední řadě pro výrobu podlah.

 

 

Tuzemské dřeviny:

 


DUB mozaika

 

Masivní průmyslové mozaiky

Popis:

Masivní průmyslové mozaiky byly navrženy pro užití v prostorách s extrémní zátěží, například do obchodních prostor, sportovních center, atd., nicméně se však s tímto druhem masivních podlah setkáváme i v obytných prostorách. Jednotlivé lamelky nejsou opatřeny perem a drážkou jak je tomu u masivních parket a palubek a tak je možné využít celkovou sílu masivu pro opětovné broušení povrchu.Dubová průmyslová mozaika, špalíková mozaika.Dub je jedním z nejvyužívanějších dřev v Evropě a zahrnuje asi dalších 30 druhů. Je to středně tvrdá dřevina s dobrou opracovatelností. Vyskytuje se na území Evropy a zasahuje až na Sibiř a malou Asiii. V Eropě je nejhojněji rozšířen ve Francii. Na území Skandinávie a Španělska se téměř nevyskytuje. Dub je hojně rozšířen na území severní Ameriky a Kanady.

 

 

DUB

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Dubové palubky vyráběné ze Sibiřského dubu s mixem tříd A, B, C. Toto třídění dává vyniknout přirozené kráse čistého dřeva, dřeva se záběhem běli a dřeva v kombinaci se suky. Dub je jedním z nejvyužívanějších dřev v Evropě a zahrnuje asi dalších 30 druhů. Je to středně tvrdá dřevina s dobrou opracovatelností. Vyskytuje se na území Evropy a zasahuje až na Sibiř a malou Asiii. V Eropě je nejhojněji rozšířen ve Francii. Na území Skandinávie a Španělska se téměř nevyskytuje. Dub je hojně rozšířen na území severní Ameriky a Kanady.

 

 

JASAN

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Jasan sibiřský v nejlepším vytřídění dřeva. Jasanové dřevo vyniká světlou barvou s nádhernou strukturou a kresbou letokruhů. Jasan je středně tvrdá dřevina s hodnotami tvrdosti o něco vyššími než dub a vyšším modulem pružnosti. Jasan je často zpracován pro nábytkářskou výrobu, truhlářství, dýhy, podlahy, pro svojí pružnost byl v minulosti rovněž používán pro sportovní potřeby. Jasan je dekorativní dřevo často s výraznými letokruhy. 
Jasan se vyskytuje na rozsáhlém území lesů Evropy, malé Asie zasahující až na Sibiř.

 

 

JAVOR

 

Masivní podlahové palubky s perem a drážkou

Popis:

Javor v nejlepším vytřídění dřeva a kusy s perleťovým efektem. Javor je středně tvrdá listnatá dřevina s velkým množstvím různých druhů a odrůd. Javor je světlá dřevina často s perleťovým efektem. Javor je hojně využíván pro nábytkářskou výrobu, výrobu hudebních nástrojů, truhlářství, dýhy, podlahy. 
Vyskytuje se téměř po celé Evropě po Asii, ve velké míře rovněž na území Ameriky a Kanady.

 
 
 
 
 

Copyright @ 2012 Novák parkety                       WEBKO.czWEBKO.cz     Tvorba webu na míru